6/13/2004

MFUMO WA BABILONI

Bob Marley watu wengi hatujakaa chini na kumsikiliza. Ninaweka hapo chini baadhi ya maneno katika wimbo wake wa Mfumo wa Babiloni (Babylon System). Wimbo ninaupenda sana huu. Tazama:
 
We refuse to be
What you wanted us to be
We are what we are
That's the way it's going to be, if you don't know
 
Babylon system is the vampire
Sucking the children day by day
Sucking the blood of the sufferers
Building church and university
Deceiving the people continually
Building church and university
Graduating thieves and murderers....
 
Now we know everything we got to rebel...
 


0 Maoni Yako:

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home

FREE hit counter and Internet traffic statistics from freestats.com